Tantiemy za odtwarzanie muzyki w lokalu albo creative commons

W wydaniu Gazety Prawnej z 21 września 2009 r. Adam Makosz analizuje problem tantiem z tytułu odtwarzania muzyki w lokalach usługowych: Przedsiębiorcy mogą uniknąć płacenia tantiem. Autor artykułu stawia tezę że „OZZ przyjmują domniemanie, że każde odtwarzanie muzyki w lokalu, gdzie jest prowadzona działalność, wiąże się z osiągnięciem korzyści”. Moim zdaniem bardzo słusznie. Jeżeli ktoś twierdzi, że tak nie jest, niech mi pokaże przedsiębiorcę, który nie wrzucił sobie telewizora albo zestawu audio w koszty uzyskania przychodu. Ale nie o tym chciałem pisać… Miało być o creative commons.
Adam Makosz wspomina w swoim artykule, że właściciel lokalu może, w celu uniknięcia opłat dla OZZ, zakupić płytę z utworami, do których prawa autorskie przysługują wyłącznie producentom (ok. 150 PLN). Jest to jakaś metoda, jednak łatwiej i taniej sięgnąć do utworów, które publikowane są w sieci na licencji creative commons obejmującej zezwolenie na nieodpłatne odtwarzanie muzyki w celach komercyjnych. Serwisy oferujące taką muzykę można znaleźć bez trudu, chociażby www.jamendo.com; www.artistserver.com; www.dogmazic.net. Korzystając z utworów na licencjach cc, należy jednak zwrócić uwagę na ich treść, większość z nich nie dopuszcza bowiem użytku komercyjnego. Więcej o creative commons tutaj.
© by blaszyk-jarosinski.pl

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: prawo autorskie