Zwolnienie od pracy dla pracownika wychowującego dziecko
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Czy uprawnienie to przysługuje obojgu rodzicom?
Wskazane wyżej uprawnienie wynika z art. 188 Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 1891 Kodeksu pracy, jeśli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnienia tego może korzystać jedno z nich. Zgodnie z § 6 ust. 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia o aktach osobowych, zamieszcza się w nich oświadczenie pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z tego uprawnienia. Tak więc pracodawca powinien odebrać od pracowników-rodziców odpowiednie oświadczenia.
W piśmiennictwie wskazuje się, że nie ma przeszkód, aby każdy z rodziców korzystał z jednego dnia wolnego. Większa ilość dzieci nie zwiększa wymiaru zwolnienia. Można korzystać ze zwolnienia nawet wtedy, gdy drugi z rodziców jest na urlopie wychowawczym, albo wcale nie pracuje.
Prawo do zwolnienia pracownik nabywa od razu z dniem rozpoczęcia pracy, nawet jeśli rozpoczyna pracę w miesiącu grudniu. Można z niego korzystać także po powrocie z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego.
Jeśli zwolnienie nie zostanie wykorzystane w danym roku kalendarzowym, to nie przechodzi on na rok następny. Z dniem 1 stycznia następnego roku pracownik nabywa jedynie prawo do kolejnego zwolnienia.
Komentarze |0|
Tagi: prawo pracy, zwolnienie na dziecko, zwolnienie od pracy