dni ustawowo wolne od pracy

Od 1 stycznia 2011 roku wchodzi w życie nowelizacja kodeksu pracy. Zmienia ona zasady liczenia wymiaru czasu pracy i znosi obowiązek oddawania wolnego za święta występujące w tych samych dniach co wolne z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, ponieważ przestanie obowiązywać regulacja zawarta w art. 130 § 2 k.p. Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli (6 stycznia) w latach 2011-2020 spowoduje konieczność udzielenia przez  pracodawcę dodatkowo 9 (w 2018 r. 6 stycznia przypada w sobotę) dni wolnych od pracy. Zniesienie uprawnienia do odzyskiwania dnia wolnego od pracy za święto przypadające w sobotę w tym samym okresie zwróci pracodawcom (w stosunku do aktualnego stanu prawnego) 8 dni roboczych.
Dodatkowo uznanie 6 stycznia za dzień świąteczny wolny od pracy w rozumieniu art. 1519 § 1 k.p. oznacza, że praca w tym dniu w placówkach handlowych będzie niedozwolona.
Nowelizacja kodeksu pracy jest oceniana dość negatywnie zarówno ze strony pracodawców, jaki i związków zawodowych.
„Solidarność” apelowała do prezydenta o niepodpisywanie ustawy, gdyż według związkowców korzyści dla pracowników są jedynie pozorne i pozbawiają pracowników prawa do odbierania dni wolnych za święta przypadające w soboty. Związkowcy zapowiadali zaskarżenie zmian do Trybunału Konstytucyjnego.
Z kolei zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan przyjęte przez Sejm rozwiązania godzą w interesy pracodawców, ponieważ zatrudniający będą ponosili dodatkowe koszty funkcjonowania przedsiębiorstw, czego wynikiem będzie również zmniejszenie wpływów do budżetu państwa. Pracodawcy zwracali uwagę na realne zagrożenie dla gospodarki, ponieważ biorąc pod uwagę zwyczaje Polaków, stwarza to możliwość nadmiernego wydłużania czasu wolnego między świętami przy wykorzystaniu dosłownie kilku dni roboczych.
Polska obecnie zalicza się do krajów z największą liczbą dni świątecznych. Jest ich obecnie 11, natomiast średnia dla Unii Europejskiej to 9,6 dnia.
Ustawowo wolne dni od pracy – poniżej lista dni wolnych w nadchodzącym roku:

Data Dzień tygodnia Święto
1 stycznia 2011 sobota Nowy Rok
6 stycznia 2011 czwartek Święto Trzech Króli
24 kwietnia 2011 niedziela Wielkanoc
25 kwietnia 2011 poniedziałek Lany Poniedziałek – Drugi Dzień Wielkanocy
1 maja 2011 niedziela 1 Maja – Święto Pracy
3 maja 2011 wtorek Święto Konstytucji 3 Maja
12 czerwca 2011 niedziela Zesłanie Ducha Świętego – Zielone Świątki
23 czerwca 2011 czwartek Boże Ciało
15 sierpnia 2011 poniedziałek Wniebowzięcie NMP
1 listopada 2011 wtorek Dzień Wszystkich Świętych
11 listopada 2011 piątek Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia 2011 niedziela Boże Narodzenie – Pierwszy Dzień Świąt
26 grudnia 2011 poniedziałek Boże Narodzenie – Drugi Dzień Świąt

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>